Jsou hlavním stavebním kamenem buněk, umožňují růst a vývoj orgánů, udržují svalovou hmotu, vytváří hormony a enzymy...
Jsou hlavním stavebním kamenem buněk, umožňují růst a vývoj orgánů, udržují a vytvřejí svalovou hmotu, vytváří hormony a enzymy a jsou součástí vazivových struktur. Jsou krajním zdrojem energie (při maximálním vyčerpání). Jejich trávení začíná v žaludku tenkém střevu, štěpí se na peptidy a následně na aminokyseliny (dále jen AMK), ze kterých se v játrech vytváří bílkoviny tělu vlastní. Některé z AMK si organizmus neumí sám vyrobit a je nutné je přijímat v potravě, jedná se o esenciální AMK.Biologická hodnota bílkovin je daná poměrem esenciálních a neesenciálních AMK. Nejhodnotnějším zdrojem bílkovin jsou ryby, syrovátka a vejce. Pokud máme nadměrný příjem bílkovin, tak tyto tělo nevyužije, ale nadměrně zatěžují trávící trakt. Bílkoviny je lépe konzumovat ve druhé polovině dne. Rozhodně není vhodné bílkoviny - kvůli jejich dlouhému trávení - konzumovat před sportovní aktivitou.
Proteiny se dělí na:
Živočišné bílkoviny jsou plnohodnotné = obsahují veškeré esenciální AMK.
Rostlinné bílkoviny jsou neplnohodnotné = neobsahují všechny esenciální AMK. Oba typy bílkovin mají se
výhody i nevýhody. Živočišné obsahují sice všechny esenciální AMK, ale s ohledem na zvýšené množství skrytých tuků není vhodná jejich výhradní konzumace, proto je doporučováno v rámci racionální stravy kombinovat oba typy proteinů.
Ideální poměr v příjmu bílkovin: 2/3 rostlinné a 1/3 živočišné. Děti 1:1
Aminokyseliny vznikající po rozštěpení bílkovin se dělí na:
Velice důležitá je kvalita a biologická hodnota přijímaných bílkovin, ta se určuje na základě množství esenciálních AMK. Biologickou hodnotou bílkovin se myslí, kolik gramů tělesných bílkovin se dá vytvořit ze 100g přijatých bílkovin.
Například: vejce 100, maso 92-96, ryby 94-96, mléko 88, sýry 82-85, sója 84, zelené řasy 81, žito 76, fazole 72, rýže 70, brambory 70, chleba 70….
Kombinací potravin se dá docílit i vyšší biologické hodnoty než 100, například:
vejce + brambory 137, vejce + mléko 122, vejce + pšenice 118, mléko + pšenice 105, fazole + kukuřice 101
Doporučený denní příjem bílkovin: v závislosti na aktivitě každého z nás se liší i denní příjem proteinů. Tento by měl činit 15 – 20% z celkového denního příjmu. 1g proteinů má energetickou hodnotu 4kCal / 17kJ.
Potřeba bílkovin podle věku |
|
0 – 3 měsíce |
2,3g/kg |
3 – 12 měsíců |
2,2g/kg |
Dospělí (dle zátěže) |
0,8 – 1,5g/kg |
Starší 60ti let |
1,5 – 1,8g/kg |
Zdroje a použitá literatura:
Copyright 2017 Fitness a výživa.